کسب و کارها به دنبال فرصت های انعطاف پذیر، راحت و متمرکز برای اهداف یادگیری منحصر به فرد خود هستند، مأموریت GS1 ایران ، برای پاسخگویی به این نیاز، است. سایت آموزش مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات  ایران می تواند به شما در شناختن نحوه استفاده از استانداردهای GS1 برای ایجاد نوآوری، کارآیی بیشتر و ایجاد قابلیت هایی که کسب و کار شما را رونق می بخشد، از طریق  برگزاری دوره های حضوری ،وبینارها، برگزاری دوره های آنلاین، همایش ها و کارگاه های یک روزه کمک نماید.

  1.برگزاری دوره های آموزشی GS1

 • آشنایی با استانداردهای مدیریت زنجیره تامین در سطح بین المللی : این دوره ها برای افزایش دانش عمومی درباره استانداردها و راهکارهای GS1 و کلیدهای شناسایی GS1 و همچنین ردیابی است .15دوره  توسط واحد آموزش برگزار گردیده و افرادی که موفق به کسب حدنصاب نمره آزمون می شوند گواهینامه ” آشنایی مقدماتی با راهکارها و استانداردهای GS1 ” دریافت می کنند .

 • آشنایی با استانداردهای  تسهیل تجارت در سطح بین المللی   : این دوره ها برای افزایش دانش تخصصی درباره استانداردهای فنی Epces ، شبکه جهانی همگام سازی داده GDSN  و ردیابی است. 10 دوره توسط واحد آموزش برگزار می گردد و افرادی که موفق به کسب حدنصاب نمره آزمون می شوند گواهینامه ” آشنایی متوسطه با راهکارها و استانداردهای GS1 ” دریافت می کنند .

 • دوره های online:  دوره‏ های آموزشی Basic سیستم GS1 که به صورت Online در 7 سطح برگزار می‏شود که با کسب دانش مورد نیاز امكان دریافت گواهینامه ‏های بین المللی  آشنایی با سیستم GS1 در حوزه‏ های مختلف وجود دارد.

 1. آشنایی با GS1 (GS1 System Certification Courses )
 2. مبانی کدهای GS1 (ID keys Basic Of GTIN,GLN,SSCC )
 3. مبانی GDSN (آشنایی با GPC )
 4. مبانی بارکد ها ( Barcode Basic (EAN/Upc))
 5. مبانی کیفیت داده (Data Quality Basic )
 6. مبانی EDI (EDI Basic )
 7. مبانی RFID/EPC (EPC/RFID Basic )

بعد از گذرانده شدن هفت سطح فوق گواهینامه بین المللی  ” GS1 System Certificate Courses “ صادر می گردد.

  2.برگزاری دوره های آموزشی ایران کد

 • دوره‌های عمومی آشنایی با ایران‌کد و فرایندهای مرتبط:برای افزایش دانش عمومی و تخصصی درباره فرایندها، کارکردها و کاربردهای ایران‌کد. عموماً مراجع آموزشی دارای تفاهم‌نامه با واحد آموزش مرکز با هماهنگی، این دوره‌ها را برگزار می‌کنند. در برخی موارد، بنا بر ضرورت واحد آموزش به طور مستقیم این دوره‌ها را برگزار می‌کند.
 • دوره‌های کدگذاری: این دوره‌ها برای ایجاد و توسعه دانش و مهارت لازم برای اجرای وظایف کدگذاری در سه سطح مقدماتی، عمومی و تخصصی، برای کارشناسان نمایندگی‌های ایران‌کد و کارشناسان کدگذاری شرکت‌های دارنده بسته 2 ایران‌کد، برگزار می‌شود: دوره مقدماتی برای افراد تازه وارد به شبکه ایران‌کد طرح‌ریزی شده و از اصول کدگذاری تا کدگذاری با نرم‌افزار را در بر می‌گیرد. مخاطبان دوره عمومی افرادی هستند که تا حدی تجربه کدگذاری را داشته و در آزمون دوره مقدماتی موفق بوده‌اند. دوره تخصصی برای افرادی طرح‌ریزی شده که با تجربه بوده و در آزمون دوره عمومی موفق بوده‌اند
 • دوره‌های آموزش خدمات امور مشترکین و عضویت در پرتال ایران‌کد: این دوره‌ها برای کارشناسان عضویت شرکت‌های نمایندگی برگزار می‌شود تا ایشان بتوانند از عهده وظایف امور مشترکین در شرکت‌های خود برآیند و همچنین بتوانند مراجعان خود را به شکلی مناسب برای دریافت بهتر و سریع‌تر خدمات ایران‌کد راهنمایی کنند.
 • دوره‌های تربیت مدرسی :واحد آموزش برای توسعه توان آموزشی خود با نگاه تمرکز زدایی تلاش کرده یک شبکه آموزش گسترده را در سطح کشور برای آموزش عمومی ایران‌کد و GS1 شکل دهد. از این‌رو، طی دوره‌های تربیت مدرسی، افراد مستعد مدرسی ایران‌کد،GS1 را پرورش می‌دهد تا ایشان بتوانند مفاهیم ایران‌کدو GS1 را به شکلی استاندارد و با کیفیت مطلوب به مخاطبان آموزش دهند.

 3.برگزاری کارگاه های آموزشی

مرکز دانش (Knowlage center ) به منظور درک بهتر ذینفعان صنعت  از نحوه استفاده از استانداردها و راهکارهای GS1 در حوزه های مختلف از جمله خرده فروشی ، ردیابی، لجستیک، پوشاک، بهداشت و درمان  با رویکرد شبیه سازی کردن راه حل های Gs1  در صنایع فوق در خرداد ماه 1394 افتتاح گردیده است.

بازدید کنندگان مرکز دانش بالغ بر بیش از 50 شرکت بوده است که پس از ارزیابی از بازدیدکنندگان، تجهیزات موجود در مرکز دانش شامل(نرم افزار ها ، سخت افزارها، ماکت ها و غیره) که سازگار با استانداردهای GS1 برای شبیه سازی هر چه بهتر استانداردها و راهکارهای GS1 نقش آفرینی میکنند  باعث افزایش دانش و علاقمندی  پیوستن به جامعه بزرگ GS1 در  بازدیدکنندگان را افزایش داده است.

مرکز دانش شامل بخش های مختلف است که به شرح ذیل می باشد:

 • ردیابی در حوزه Fresh food از مزرعه تا سفره

نرم افزارها  سازگار با استانداردهای GS1(vb.net , angular js, SQl server (و سخت افزار های(ترازو و PDA)  سازگار با استانداردهای GS1  ، استفاده شده در ردیابی محصولات پروتئینی در کارخانه تولید گوشت تازه مورد استفاده قرار گرفته است که ایستگاه های مختلف کارخانه جهت کنترل ، در مرکز دانش جهت ردیابی محصولات Frash food شبیه سازی شده است. که شامل ایستگاه بسته بندی ، ورود به انبار، تفکیک، بارگیری می باشد.

 • ردیابی محصولات از خط تولید تا تحویل به مشتری

در این قسمت استفاده از کد های GS1 در محصولات بسته بندی شده در کارخانجات ها و انتقال محصولات کد گذاری شده بر طبق فرآیندهای استاندارد شده به توزیع کنندگان و سپس انتقال محصولات نهایی به هایپر مارکت ها با استفاده از نرم افزار مدلینگ Axure و ماکت ساخته شده  مورد توجه بازدید کنندگان قرار می گیرد.

 • خرده فروشی

در قسمت خرده فروشی بازدید کنندگان با یک فروشگاه روبه رو می شوند که هر روز با آن سروکار دارند با این تفاوت که در مرکز دانش کدهایGTIN  استفاده شده بر روی محصولات و اطلاعات مربوط به کدها برای بازدیدکنندگان شفاف سازی می شوند و آن ها را بیشتر با مزایای استفاده از کد های GS1  آشنا می کنند.

 • Transport & logistic

در این قسمت بازدیدکنندگان با فرآیند ترخیص کالا از گمرک و نحوه کنترل حمل کالاهای وارداتی توسط ایستگاه های کنترلی (RFID ) تا زمانی که به دست توزیع کنندگان و فروشگاه ها  و مشتریان نهایی برسد  را با استفاده از نرم افزار ترخیص کالا و تجهیزات سخت افزاری(تگ های RFID ) و ماکت مربوط به حمل بار توسط قطار شبیه سازی  شده است آشنا می کنند به طوریکه خاطره ای خوش از حمل کالاهای سالم توسط واردکنندگان کالاهای دارای کدهای معتبر GS1 را در ذهن بازدیدکنندگان به ارمغان می آورند.

 • بهداشت و درمان از زمان مراجعه بیمار تا بهبودی بیمار

 در قسمت بهداشت با استفاده از  نرم افزار شبیه سازی شده سازگار با  کدهای GS1   نحوه ردیابی بیمار در 5 ایستگاه به نمایش گذاشته می شود که این ایستگاه ها شامل پذیرش بیمار، ویزیت بیمار توسط دکتر، انتقال بیمار به بخش،  نحوه اتاق بیمار به اتاق عمل، مراجعه بیمار به داروخانه است ، بطوریکه بعد از بازدید از این ایستگاه ها، افراد درک بیشتری از 5 شعار GS1 در حوزه بهداشت ودرمان (بیمار درست، داروی درست، دز درست، تجهیزات درست، مکان و زمان درست) پیدا می کنند.

 • ردیابی و انبار داری و اتاق پرو هوشمند در حوزه پوشاک

در حوزه پوشاک با استفاده از کد های GS1 و(سخت افزارهای سازگار با استانداردهای GS1 (RFID  با انبارداری درست، نحوه چیدمان البسه در رگال های درست و اتاق پرو هوشمند آشنا می شوند.